Νεο κομμα απο νεους ανθρωπους για να αλλαξουμε επιτελους τα πραγματα μονοι μας

Ψηφοφορία

Ειστε υπερ της αρσης της Βουλευτικης ασυλιας;

91% 91% [ 43 ]
9% 9% [ 4 ]
0% 0% [ 0 ]
0% 0% [ 0 ]

Σύνολο Ψήφων : 47

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 131, στις Κυρ Μαρ 16, 2014 9:52 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κάποιες γενικές πολιτικές αρχές και προτάσεις

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

dimipar

Καλησπέρα σας... Βρίσκω εξαιρέτικά ενδιαφέρουσα αυτήν την
προσπάθεια και θα προσπαθήσω να βοηθήσω....Είμαι Αστυνομικός και δεν
μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να βοηθήσω την χώρα μου πέρα από το να κάνω
σωστά την δουλειά μου...Η αλήθεια είναι ότι όλον αυτόν τον καιρό στριφογύριζε στο μυαλό μου η ιδέα να ασχοληθώ με την πολιτική γιατί ένιωθα να προσβάλλομαι με το να εκπροσωπούμαι στην Βουλή και να αποφασίζουν για μένα άτομα που μου δίνουν την εικόνα ότι έχουν το μισό I.Q.από μένα...Ελπίζω να μην σας προκαλεί άσχημη εντύπωση το επάγγελμα μου.Μπορεί να μην έχω πτυχία και να υστερώ σε κάποια τεχνοκρατικά θέματα αλλά φροντίζω όσο μπορώ να παρακολουθώ τις εξελίξεις σε πολλά θέματα...Θα παραθέσω λοιπόν κάποιες προτάσεις μου:
1) Παροχή
κινήτρων για να φέρουν όλα τα πλοία ελληνικών συμφερόντων την ελληνική
σημαία. Δεν είναι δυνατόν να ελέγχεται από Έλληνες το 50% του παγκόσμιου
εμπορικού στόλου και τα πλοία που φέρουν την ελληνική σημαία είναι
λίγα..Είναι αρκετά μεγάλο ποσό αυτό που θα μαζευτεί από τις εισφορές
2)
Εξόρυξη ορυκτού πλούτου από το κράτος
3) Εξορθολογισμός της
κατανομής του προσωπικού στον δημόσιο τομέα
4)
Ανάπτυξη των Α.Π.Ε. Δεν είναι δυνατόν η Ελλάδα να ήταν η πρώτη στην
Ευρώπη που εγκατέστησε ανεμογεννήτριες και πλέον να είναι η τελευταία
στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από Α.Π.Ε. και να την έχουν ξεπεράσει
χώρες που έχουν και λιγότερο ήλιο και λιγότερο άνεμο
5) Οργάνωση των
πανεπιστημίων ώστε να έχουν την δυνατότητα έρευνας τα αποτελέσματα της
οποίας πιθανόν να μπορούν να πατενταριστούν και να αξιοποιηθούν
6)
Κίνητρα για αποκέντρωση των μεγάλων επιχειρήσεων και ενίσχυση της
επαρχίας
7) Ενημέρωση και κατάρτιση των
αγροτών για αποδοτικές καλλιέργειες
Cool Καλυτέρευση της παιδείας τόσο από άποψη ποιότητας όσο και καλύτερη οργνωτική διάρθρωση..Είναι πολύ πρόσφατη η εμπειρία μου από το σχολείο και έχω να πω ότι δυστυχώς το σχολείο δεν μου έδωσε ιδανικά,δεν με έκανε να αγαπάω την πατρίδα μου,δεν με έμαθε να σέβομαι τον διπλανό μου και πολλά άλλα.Και αν τελικά τυχαίνει να έχω κάποια ιδανικά να σέβομαι και να αγαπάω την πατρίδα μου αυτό το ωφείλω στην οικογένειά μου και σε συγκυρίες.
9) Ένα άλλο ζήτημα το οποίο λόγω
επαγγέλματος τυχαίνει να το γνωρίζω το οποίο έχει μεγάλες επιπτώσεις
κοινωνικές αλλά και οικονομικές είναι οι παράνομοι μετανάστες. Παρόλο
που κινδυνεύω να χαρακτηριστώ ελαφρά τη καρδία ρατσιστής θα σας παραθέσω
κάποια στοιχεία. Κάθε παράνομος μετανάστης κοστίζει στο κράτος 6 ευρώ
την μέρα για την σίτισή του στα κρατητήρια των τμημάτων. Αυτήν την
στιγμή υπάρχουν 3000 θέσεις σε κρατητήρια μόνο στην Αττική τα οποία
είναι μονίμως πλήρη. Χώρια τους
φυλακισμένους στις δικαστικές φυλακές. Υπολογίστε τώρα σε αυτά τα φέσια
στα δημόσια νοσοκομεία από νοσήλεια (παράδειγμα μία μόνο μετανάστρια
άφησε σε μαιευτήριο χρέος 2500 ευρώ),τα έξοδα για την φύλαξή τους στα
κρατητήρια,τη ζημιές που προκαλούνται σε κτήρια και υποδομές επειδή τις
γκετοποιούν (βλ. ιστορικό κέντρο της Αθήνας), την εγληματικότητα στην
οποία πολλοί εξωθούνται μην έχοντας άλλη λύση,την πτώση που προκάλεσαν
στα ημερομίσθια και πολλά άλλα.
10)Καταπολέμηση της γραφειοκρατίας
11)Ισχυρή εξωτερική πολιτική.Ανοίγω ένα μεγάλο θέμα αλλά δεν είναι δυνατόν να υποχωρούμε σε όλα και να μην έχουμε διεκδικήσει ούτε μια φορά τα δικαιώματά μας.Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι αυτό που γίνεται με την Τουρκία.Ο Υπ. Εξ. της έχει εκδόσει βιβλίο με το τι πιστεύει για το μέλλον της Τουρκίας μέσα στο οποίο λέει ότι η Τουρκία πρέπει να βρει τον ζωτικό της χώρο στο Αιγαίο και πολλά άλλα και κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να το μεταφράσει και να το μελετήσει.
12)Κατάργηση και της βουλευτικής ασυλίας και του πανεπιστημιακού ασύλου
13)Αυστηρότερα μέτρα για τους βουλευτές και τους δημόσιους λειτουργούς στα πρότυπα της σισάχθειας του Σόλωνα.Απογραφή της περιουσίας τους και σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι με τις πράξεις τους ζημίωσαν την χώρα κατάσχεση.
Παρόλο που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε
θέλω να πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει
σωτηρία. Την Ελλάδα εγώ την ονειρέυομαι ανεξάρτητη και αυτάρκη να
μπορεί να συντηρείται και να προστατεύεται μόνη της χωρίς να παρακαλάει
άλλους για βοήθεια. Να παράγει και όχι μόνο να καταναλώνει. Την θέλω να
ξεφύγει από τα φαντάσματα του παρελθόντος και να σταθεί στα πόδια της
φροντίζοντας για το μέλλον και την ευημερία των πολιτών της.
Υ.Γ. Περιμένω ανυπόμονα να γίνει μια συνάντηση από κοντά για καλύτερη συζήτηση ακι περαιτέρω ανάπτυξη θέσεων

Rath

Φίλε dimpar, οι απόψεις σου είναι λογικές και σωστές. Κατανοώ απολύτως το γιατί προτείνεις να καταργηθεί το βουλευτικό άσυλο, το πανεπιστημιακό όμως? Συγνώμη αν ακούγομαι γραφικός με αυτη την ερώτηση, και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν είμαι καν φοιτητής ελληνικής σχολής. Θεωρώ όμως οτι αν οι φοιτητές των δημοσίων πανεπιστημίων σέβονταν και φυλασαν τον χώρο τους σωστά, δεν θα υπήρχε καμία ανάγκη κατάργησης του ασύλου.
Όσο για τους παράνομους μετανάστες, είμαι διχασμένος. Γνωρίζω πολύ καλά οτι αυτοί οι άνθρωποι έφυγαν κυνηγημένοι και ήρθαν σε εναν άγνωστο τόπο για να ζήσουν. Κατανοώ ομως οτι οι δαπάνες του κράτους σε αυτόν τον τομέα είναι τεράστιες και το ταμείο δυστυχώς δεν αντέχει να μεριμνά και για τους παράνομους μετανάστες. Ίσως σε μια υγιέστερη οικονομία να έχουμε τη δυνατότητα να τους εντάξουμε στην πολιτεία και στην παιδεία μας.
Επίσης κάτι πρέπει να γίνει και για την ανεξέλεγκτη κατάσταση στη διανομή ναρκωτικών ουσιών. Δεν εχω τίποτα με τους απλούς χρήστες, τους οποίους πονάω οταν τους βλέπω, σιχαίνομαι οσο τίποτε άλλο ομως τους "μεγάλους". Το αναφέρω επειδή ως αστυνομικός ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

http://rathymus.net78.net

dion

Φίλε dimpar, όσον αφορά το θέμα του πανεπιστημιακού ασύλου κατά την προσωπική μου άποψη, φοιτητής ων, δεν γίνεται απλά να καταργηθεί. Την αξία του την κατάλαβα όταν ευρισκόμενος σε πορεία για θέματα παιδείας στην Αθήνα ενώ έξω γινόταν χαμός υπήρχε ένα καταφύγιο, για εμάς που είχαμε κατέβει ειρηνικά, μακρυά από το χάος που γινόταν έξω με συμπλοκές "μπάχαλων" και αστυνομικών. Σίγουρα αρχικά πρέπει να τροποποιηθεί η υπάρχουσα κατάσταση ώστε άτομα που έχουν διαπράξει αξιόποινες πράξεις να μην μπορούν να βρουν καταφύγιο σε αυτό. Όσο υπάρχουν συμφέροντα που θα μπορούν από την κατάργηση του να επωφεληθούν, χρησιμοποιώντας π.χ. την αστυνομία, το άσυλο δεν χανει την αξία του. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τις προτάσεις σου. Αυτό που πρέπει να μάθουμε να κάνουμε είναι να συζητούμε πολιτισμένα, αλλά συστυχώς οι σημερινοί πολιτικοί μας δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτό...

lolo

Αγαπητέ Dimpar,
Αυτά που πρότεινες είναι όντως πολύ αξιόλογα. Αν και ίσως θα μπορούσαμε να τα εξελήξουμε λίγο. Πάντως, συμφωνώ απόλυτα με το μεταναστευτικό. Στην πραγματικότητα όμως υποβόσκουν άλλα, πολύ πιο αισρά συμφέροντα, και λόγο της θέσης την χώρας μας, έχουμε γίνει 'γέφυρα' για την παράδωση δούλων στην Ευρώπη. Επίσης, υπάρχει (Και ειληκρινά το πιστέυω.) ένα οργανωμένο σχέδιο για την διάλυση μας άλλα προσπαθώ να το ερευνήσω πιο βαθυά το θέμα για να μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρη.
Σε αυτό όμως που θα διαφωνήσω είναι η κατάργηση της Ασυλίας στα Πανεπιστήμια. Αυτό που φταίει δεν είναι η ασυλία αλλά η οργή που προκαλεί τους Αναρχικούς (Τα οποία βέβαια είναι περισσότερο για την πλάκα και όχι πραγματικοί αναρχικοί.). Και επίσης δεν θα ήθελα να προσβάλω όλους αυτούς που θυσιάστικαν για αυτήν την ασυλία. Ο πατέρας μου ήταν και αυτός εκεί, και άλλοι τόσοι πατεράδες και μητέρες και άλλα τόσα αδέλφια που χάθηκαν... ίσως θα μπορούσαμε να ιδρύσουμε μια μικρή όμαδα για την απομάκρυνση των ταραξιών (όταν γίνονται) δίχως να επεμβαίνει η αστυνομία ή τα ΜΑΤ...

Κάτι άλλο, θα ήθελα να προτείνω τα παρακάτω:

1) Νόμος για την προστασίας των ζώων και κυριότερα των αδέσποτων.
2) (Αυτό ίσω ακουστεί λίγο υπερβολικό) Εκμάθηση αρχαίας ελληνικής γλώσσας και αξιών από την 5η - 6η δημοτικού, ώστε οι μαθητές να έχουν μια πιο έυκολη πορεία στην αρχαία γλώσσα και στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψη απο νεαρή ηλικία.
3) Δημιουργία αμυντικών όπλων και ενδυνάμωση του στρατού καθώς και διάρκεια ενώς έτους στράτευσης.
4) Προστασία νησιών και άλλων περιοχών που απειλούντε από την Τουρκία και άλλες εχθρικές γειτονικές χώρες.

Αυτά προς το παρών, διότι πρέπει να φύγω.
Kira~

dimipar

Κατ'αρχάς για να μην παρεξηγηθώ όταν αναφέρομαι για κατάργηση του ασύλου δεν το λέω μόνο για αυτούς που τα σπάνε..Αυτοί είναι το τελευταίο.Πλέον στα πανεπιστήμια γίνεται διακίνηση ναρκωτικών από άτομα που είναι εξωπανεπιστημιακά και απλά ξέρουν ότι εκεί δεν πατάει αστυνομία και μπορούν να κάνουν ελεύθερα την δουλειά τους, ή όποιος κατέβει Κυριακή μεσημέρι προς απόγευμα στα Προπύλαια στην Αθήνα θα δει ότι δεν υπάρχει χώρος να κάνεις βήμα από τους παράνομους μικροπωλητές.Εγώ επειδή έχω και φίλους που σπουδάζουν κι έχω πάει και σε γενικές συνελεύσεις μαζί τους και αυτό που έχω δει είναι ότι δεν υπάρχει ουδεμία άρθρωση πολιτικού λόγου παρά μόνο τυφλός οπαδισμός στη γραμμή του μητρικού κόμματος.Καμία ριζοσπαστική πρόταση από κανέναν.Και ένα προσωπικό παράδειγμα τον κολλητό μου τον μαχαίρωσαν αλλοδαποί εξωπανεπιστημιακοί εντός ασύλου για να του πάρουν τα κινητά και δεν μπορούσε η αστυνομία να μπει να τους ψάξει.Και εκτός των άλλων αν (χτύπα ξύλο) ξαναερχόταν μια δικτατορία και της χαλούσαν την μαγιά οι φοιτητές δεν νομίζω να κολλούσε να μπει μέσα επειδή υπάρχει το άσυλο.Μακάρι να μπορούσαν οι φοιτητέςνα το περιφρουρήσουν αλλά δυστυχώς φαίνεται να ασχολούνται περισσότερο οι πιο ακραίοι που αν και πιο λίγοι επειδή είναι πιο οργανωμένοι παρουσιάζονται να εκπροσωπούν το σύνολο των φοιτητών.Το άλλο θέμα που θίξατε είναι η διακίνηση ναρκωτικών.Είναι ένα περίπλοκο ζήτημα και θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σας εξηγήσω τι συμβαίνει.Δεκτή η άποψη ότι θέλετε να πιαστούν οι μεγάλοι που πουλάνε και όχι οι χρήστες αλλά μην περιμένετε κανένα μεγάλο κεφάλι να βγει στον δρόμο να πουλάει. Αυτό που γίνεται έιναι να δίνουν σε κάποιους χρήστες 5-6 δόσεις να πάνε αυτοί να τις πουλήσουν.Μόλις τις πουλήσουν πηγαίνουν σε σημείο που υπάρχει η κρυψώνα(π.χ. ένα εγκαταλελειμένο αυτοκίνητο) και παίρνουν άλλες 5-6 κ.ο.κ. Έτσι αν τύχει και βρεις τα ναρκωτικά στην κρυψώνα δεν πρόκειτε να τα βρεις πάνω σε κάποιον για να ξέρεις ποιον να συλλάβεις και αν από την άλλη βρεις τις δόσεις πάνω στον χρήστη δηλώνει στο δικαστήριο ότι είναι χρήστης και τα ήθελε για αυτόν και αφήνεται ελεύθερος. Εγώ από την εμπειρία μου αυτό που έχω δει είναι ότι η πλειοψηφία των χρηστών είναι και διακινητές.Τα βαποράκια που λέμε.Επίσης πολύ καλή πρόταση που την σκεφτόμουν κι εγω είναι η διδασκαλία αρχαίας ελληνικής γλώσσας και κλασσικής αρχαιοελληνικής παιδείας από το δημοτικό και θα έλεγα και πιο νωρις από την 5η.Είναι απαράδεκτο ξένες χώρες να έχουν πανεπιστήμια αρχαίων ελληνικών όπως η Ισπανία και να μην έχουμε εμείς.Όσο για την θητεία που αναφέρει η αγαπητή kira αυτό που έγινε με το εννιάμηνο είναι απαράδεκτο. Επειδή τυχαίνει να έχω συγγενικό πρόσωπο στον στρατό μου είχε πει ότι οι εισηγήσεις των στρατιωτικών ήταν για κατώτερο όριο 12μηνο και ότι οποιαδήποτε μείωση χαρακτηριζόταν επικίνδυνη αλλά δεν εισακούστηκαν για ψηφοθηρικούς λόγους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης